Tyle do tej pory interpelacji w bieżącej kadencji złożyła dwójka radnych Gdyńskiego Dialogu, MIROSŁAWA KROL i Ireneusz Trojanowicz❗️

Nie chodzi o to, by się licytować na liczby i wyniki, choć warto zwrócić uwagę, że 7️⃣0️⃣ interpelacji zgłoszonych przez radnego Trojanowicza czyni go jednym z najaktywniejszych radnych. 4️⃣4️⃣ interpelacje radnej Król wyglądają skromniej, ale warto pamiętać, że objęła ona mandat w połowie kadencji i ma jeszcze sporo do zrobienia. Dla porównania – ŁĄCZNA SUMA INTERPELACJI ZŁOŻONYCH PRZEZ RADNYCH SAMORZĄDNOŚCI WYNOSI – ZERO.0️⃣❗️

Czy jest sens składać interpelacje❓️ Jest. 👍

➡️Po pierwsze, można dzięki nim uzyskiwać odpowiedzi na pytania dotyczące ważnych kwestii dla miasta, w sytuacji gdy informacje te nie są łatwe do uzyskania i ogólnodostępne.

➡️Po drugie, są jednym z nielicznych narzędzi, dzięki którym radni w Gdyni są w stanie zagwarantować sobie pisemną odpowiedź prezydenta w oznaczonym czasie. 🗓 Ustawa daje na to 14 dni i co ciekawe, w Gdyni odpowiedzi udzielane są na ogół w ostatnim możliwym terminie. Ale są. A jeśli odpowiedź jest nieprecyzyjna, unikowa czy nie na temat – można dopytać.

➡️Po trzecie, jeśli odpowiedź wprowadza w błąd lub ujawnia wątki budzące uzasadnione wątpliwości – można działać dalej. Stąd na przykład kontrola radnego Trojanowicza w Gdyńskim Centrum Kultury i stąd zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w kwestii finansowania Infoboxu – niezwykle kuriozalnego montażu finansowego trwającego przez lata💰.

➡️Po czwarte, można zweryfikować posiadane informacje, często niepełne, podawane przez mieszkańców. Można temat pogłębić, sprawdzić na jakim jest etapie, jakie są plany miasta w konkretnej kwestii – co pozwala się przygotować na przyszłość.

Niektóre wątki poruszone w interpelacjach budzą zaciekawienie mediów, skutkując publikacjami, dzięki czemu mieszkańcy Gdyni dowiadują się o kwestiach, o których w inny sposób by się nie dowiedzieli – to również cenne.

Nie mamy większości w radzie. Nie jesteśmy w stanie przegłosować karnie wykonujących polecenia prezydenta żołnierzy Samorządności. Ale możemy robić swoje: pytać, głośno mówić, wymuszać jasne i oficjalne stanowiska w ważnych sprawach i sprawiać, by pewne sprawy ujrzały światło dzienne, a mieszkańcy byli świadomi. I będziemy robić wszystko, na co przepisy prawa pozwalają opozycji. Bo bycie w opozycji to nie bezsilność i bezczynność – ale praca. Jeśli chcecie przejrzeć złożone przez radnych interpelacje wraz z odpowiedziami na nie, dostępne są na gdyńskiej stronie internetowej.

Jeśli są sprawy, w których chcielibyście, by radni Gdyńskiego Dialogu interpelowali czy pytali – zapraszamy do kontaktu!

Zgodnie z art. 24 ust. 3–7 ustawy o samorządzie gminnym, w sprawach dotyczących gminy radni mogą kierować interpelację i zapytania do wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Ustawodawca zastrzegł, że interpelacja powinna dotyczyć spraw o istotnym znaczeniu dla gminy i zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego, będącego przedmiotem interpelacji oraz wynikającego z niej pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.