Jak powinno wyglądać planowanie przestrzenne w Gdyni?

Zapraszamy do kolejnego etapu konsultacji programowych. Tym razem jesteśmy ciekawi Waszej opinii w obszarze planowania przestrzennego Gdyni, infrastruktury, urbanistyki i architektury naszego miasta.

Trwa wczytywanie

One Reply to “Konsultacje społeczne: Jak powinno wyglądać planowanie przestrzenne w Gdyni?”

 1. Sądzę, że w centrum powinno dążyć się do stworzenia większej ilości małych przestrzeni zielonych (pockets of green) na terenach należących do miasta oraz wyłączania niektórych ulic z ruchu drogowego bądź zamienianie ich an jednokierunkowe, aby zwiększyć ilość zieleni, oraz ścieżek rowerowych. Miasto zasługuje na przynajmniej dwa większe deptaki bez ruchu samochodowego. Dodatkowo rośliny, które są sadzone przez miasto, powinny być w 60% sprzyjające zapylaczom oraz być bioróżnorodną mieszanką, aktualnie to bardziej monokultura. Chodniki powinny być oddzielane od pasa drogowego dużymi pasami zieleni, co powoli się dzieje – przykład starowiejska. Miasto w warunkach powinno dokładnie uzgadniać, że 40% terenu na poziomie gruntu (nie dachu) powinno być zielone, i nie mogą się w to wliczać parkingi, chodniki itp. Wymagać od projektantów przedstawiania danych na temat projektowanej bioróżnorodności, ilości budek dla ptaków, nietoperzy, wymagać, aby tworzone był miejsca sprzyjające rozwojowi płazów (oczka wodne), oraz tzw edible gardens i nakłaniać do tworzenia zielonych ścian przy pomocy bluszczu itd (listę mam długą). Należy zmuszać inwestorów do modelowania wiatru, aby wiadomo było gdzie należy dosadzić drzew, stawiać ekrany, aby zwalniać podmuchy.
  Dodatkowo powinno się inwestować kostkę brukową, która przepuszcza deszczówkę oraz profilować chodniki tak, aby nawadniały donice z kwiatami. Należy sadzić więcej zimozielonych gatunków oraz takich, które będą odporne na zmiany klimatyczne i unikać sadzenia jednorocznych kwiatów wymagających corocznych inwestycji.
  Bardzo bym chciała, aby w przestrzenie wkomponowywane były zabawy dla dzieci – tzw play as you go, bez konkretnej dedykowanej ogrodzonej płotem strefy.
  Należy, przeprojektować tereny wokół dworca kolejowego, aby były bardziej zielone i zachęcające do odpoczynku w tym miejscu nie do ucieczki. Molo południowe jest kompletnie niezagospodarowane i powinno zostać przeprojektowane na wielki Park Miejski (to jest możliwe).
  Każdy projekt o przestrzeni zabudowy większej niż 150m2 powinien wymagać konsultacji społecznych oraz nie dopuszczać do budowy obiektów, które ich nie biorą pod uwagę. Miasto powinno mieć dokładne wytyczne, jeśli chodzi o dopuszczalne typy elewacji (kolory / materiały itd), aby ujednolicić charakter miasta. Od większych inwestycji powinny być ściągane opłaty, które by były przeznaczane na transport miejski, budowę szkół itd. Miasto powinno wyznaczyć maksymalna ilość mieszkań i wydawać pozwolenia na prowadzenie Airbnb, nie powinno się pozwalać, aby w każdym bloku były porozrzucane mieszkania na wynajem. Tak dla turystów, ale w wyznaczonych miejscach, my chcemy tworzyć społeczność.

  Należy ulepszać transport miejski i ograniczać liczbę miejsc parkingowych. Ceny parkowania dla turystów powinny być wyższe, w szczególności w okresie wakacyjnym i w weekendy.

  Byłoby super, gdyby koło siłowni przy bulwarze stanęły sauny ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.