Pod koniec maja, na wniosek kilku stowarzyszeń, radny Dawid Biernacik, zgodnie z przysługującymi mu uprawnianiami wynikającymi z ustawy o samorządzie gminnym, przeprowadził kontrolę w Biurze ds. Organizacji Pozarządowych – jednostce Urzędu Miasta Gdyni odpowiadającej między innymi za współprace z zarejestrowanymi w Gdyni stowarzyszeniami.
Przewodniczący klubu radnych Gdyńskiego Dialogu poinformował, iż kontrola dotyczyła między innymi trybu i wyników przeprowadzonych przez Biuro wyborów do Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. W szczególności radnego interesowały przyczyny oraz podstawy prawne odrzucenia zgłoszonych przez kilka stowarzyszeń kandydatur do tego społecznego gremium.
Dzięki kontroli wiemy, iż tryb przeprowadzania wyborów powinien ulec zmianie lub doprecyzowaniu, gdyż urzędnicy nie są zobligowani do informowania, że zgłoszenia są niekompletne lub niepoprawne (i niestety nie informowali o konieczności uzupełnienia braków formalnych), a stowarzyszeniom nie daje się żadnej możliwości odwołania od decyzji urzędników (nie ma takiego trybu). Wiele z decyzji może być uznaniowych, jak choćby mające miejsce odrzucenie wymaganych list poparcia z powodu załączenia ich kserokopii, a nie oryginałów. Wydawać by się mogło, iż w sektorze pozarządowym powinno być jak najmniej uciążliwych formalności, a decyzje urzędników powinny być rozpatrywane z korzyścią dla stowarzyszeń, jednak niestety w przypadku tych wyborów było inaczej i można było odnieść wrażenie, iż w niektórych przypadkach wręcz szukano niedopatrzeń. Liczymy, iż przy następnych wyborach do Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego podejście urzędników ulegnie poprawie.
Radny zwrócił także uwagę kierownikowi Biura na nieprawidłowości w prowadzonej ewidencji stowarzyszeń zwykłych (nieaktualne opisy sposobu reprezentacji stowarzyszeń) i uzyskał zapewnienie, iż wszystkie informacje w ewidencji będą skorygowane i na bieżąco aktualizowane.
Radny Biernacik sprawdził również jak wyglądał nadzór Biura nad jednym ze stowarzyszeń, w szczególności, czy było ono skuteczne informowane o ewentualnych wadliwie podjętych uchwałach (sprawa dotyczyła wyboru władz i formalnej reprezentacji tego stowarzyszenia). Należy tu przyznać, iż kierownik Biura kilkukrotnie w różnych pismach informował i zwracał uwagę na błędy i nieprawidłowości formalne, które wymagały poprawienia ze strony Stowarzyszenia.
Przy okazji zaistniałych w trakcie kontroli wątpliwości, radny zweryfikował obowiązujące w Urzędzie Miasta Gdyni procedury dotyczące możliwości pracy zdalnej przez pracowników, tworzenia i akceptacji harmonogramu takiego trybu pracy oraz prawidłowości nadzoru ze strony przełożonych i kadr Urzędu Miasta na przełomie kwietnia i maja br.