Bartłomiej Austen

Bartłomiej Austen

Urodzony w 1978 roku. Od szóstego roku życia związany z Gdynią. Najpierw mieszkaniec Karwin, a od 30 lat – Dąbrowy. Jest doświadczonym przedsiębiorcą i ekspertem w dziedzinie gospodarki. Chętnie w publicystyce odwołuje się do tematyki lokalnej oraz podatkowej. Jednym z jego głównych obszarów zainteresowania jest analiza budżetu miasta i znalezienie utraconych szans na dodatkowe dochody i zarazem ograniczenie kosztów.

Absolwent dziennych studiów ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku handlu morskiego. Przedsiębiorca. Menadżer z20 letnim doświadczeniem w budowaniu i zarządzaniu organizacjami. Od 2015 roku właściciel firmy Jase Foods, firmy zajmującej się produkcją, eksportem, importem i dystrybucją hurtową mrożonych owoców, warzyw i grzybów do sektora B2B, horeca na rynek polski, ukraiński, europejski i Bliskiego Wschodu. Wcześniej jako dyrektor handlowy przez ponad 10 lat związany z firmą w Gdańsku produkującą lody Calypso. Biegły angielski.

Stały publicysta Liberte! publikujący również w mediach ogólnopolskich np. w Gazecie Wyborczej, głównie w sprawach gospodarczych i podatkowych, jak i mediach trójmiejskich np. Gazeta Trójmiasto, Zawsze Pomorze w tematyce lokalnej. W przeszłości członek kilku think thanków gospodarczych. Członek Pracodawców Pomorza.

Bezpartyjny. W latach 2015-2018 związany ze środowiskiem Nowoczesna gdzie był szefem struktur w okręgu gdyńsko-słupskim i kandydatem na Prezydenta Gdyni.
Po odejściu ze struktur Nowoczesnej od 2021 roku jeden z założycieli i liderów Gdyńskiego Dialogu. Założyciel Stowarzyszenia Zielona Dabrowa.

Z zamiłowania od Szkoły Podstawowej Sportowej nr 14 -sportowiec: wciąż aktywny koszykarz, piłkarz, biegacz, dwukrotny maratończyk, snowboardzista, pływak, certyfikowany nurek. Miłośnik zwierząt (pod każdą postacią), głośnej muzyki rockowej (posiadacz kilkuset płyt) i kina, piwa (od pracy na studiach w Browarze Amber z Bielkówka) i pożeracz książek (szczególnie beletrystyki). Właściciel 12ha starego sosnowego lasu w Borach Tucholskich. Żonaty od 2006 roku.

zmiany, na rzecz których chce pracować

Zmniejszenie zadłużenia Gdyni

zmniejszenie zadłużenia Gdyni wraz z poważną analizą dochodów miasta i utraconych szans przychodowych

Budowa współpracy z gminami ościennymi i regionem

Skończenie z nacjonalizmem gdyńskim i spojrzenie na Gdynię jako część dużej metropolii trójmiejskiej, pomorskiej i szukanie szans we współpracy w celu realizacji kluczowych inwestycji, służących nie tylko Gdyni, ale całej metropolii, wspólnoty której jesteśmy jednym z istotnych elementów, ale nie koniecznie wiodącym.

Inwestycje w dzielnicach

Każda dzielnica powinna być centrum miasta i skupienie uwagi na jakości życia w nich, a nie tylko na śródmieściu.

Strategiczne planowanie rozwoju miasta

Miasto powinno rozrastać się równomiernie z zapewnieniem niezbędnej dla mieszkańców nowopowstałych dzielnic, osiedli infrastruktury. Zadaniem miasta, a nie dewoloperów jest jej zaprojektowanie i egzekwowanie.

Wspieranie przedsiębiorczości,

odbudowa marki, wizerunku miasta przyjaznego inwestorom oraz powrót do Gdyni kupieckiej, handlowej, nowoczesnej. Powrót młodej Gdyni ściśle związanej z morzem i korzystającej ze swoich szans rozwojowych.

Konsultacje

Wprowadzenie systemu rzetelnych konsultacji z biznesem dotyczących istotnych inwestycji w mieście. Zbudowanie wyspecjalizowanej komórki w mieście odpowiadającej za wypracowanie strategii i ściąganie inwestorów do miasta

Poprawa dojazdu do południowych dzielnic Gdyni

Inwestycja przede wszystkim w zbiorową komunikację, zwiększenie jej częstotliwości, buspasy, ale również w infrastrukturę samochodową, która często jest niewystarczająca w stosunku do tempa budowy nowych osiedli, czy całych nowych dzielnic jak np. Kacze Buki.