OKRĘG 1 - Babie Doły, Obłuże, Oksywie i Pogórze

Marcin Chwiałkowski

Marcin Chwiałkowski
Miejsce 7 (ostatnie)

Kim jest?

Marcin Chwiałkowski, gdynianin z urodzenia, który mieszka wraz z żoną i dwójką dzieci na Babich Dołach. Ponadto w domu ma istny zwierzyniec – psa, kota, żółwie, rybki a kiedyś również szczury i chomiki. Jako miłośnik zwierząt chciałby wspierać czworonogów, schronisko „Ciapkowo” oraz przywrócić program „Pies w wielkim mieście”. Całe życie związany jest z Gdynią i morzem.

Warto również przeprowadzić audyt pokontrolny dotychczasowych działań władz związanych z budową wciąż zamkniętego lotniska Gdynia-Kosakowo oraz zastanowić się nad jej dalszymi losami wspólnie z Kosakowem i przedstawicielami MON-u przy udziale i dialogu z mieszkańcami.

Marcin Chwiałkowski

Jest absolwentem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, z wykształcenia oficerem nawigacyjnym na statkach handlowych, a aktualnie pracuje na lądzie, nadal w branży morskiej.

Prywatnie jego pasją jest muzyka oraz morze. Jest ratownikiem WOPR oraz posiada licencję płetwonurka, interesuje go branża offshore, zakochany w latarniach morskich, ośmiornicach oraz podróżowaniu do krajów egzotycznych a ostatnio również w jodze i sushi. Z racji wykonywanego zawodu jest zdania że port jest oknem na świat dla Gdyni – szansą dynamicznego wzrostu gospodarczego dla całego regionu, jest za promocją morskiego charakteru miasta oraz szeroko pojętej kultury morskiej. Bez wątpienia jest prawdziwym lokalnym patriotą.

Marcin stawia sobie oraz Gdyni dalekosiężne, odważne i potrzebne cele. Do swoich priorytetów zalicza zrównoważony rozwój Gdyni, z tego powodu chce skupić się na Gdyni Północ, która zdaniem Marcina i innych mieszkańców jest często zapomniana i pomijana. Jego zdaniem powstanie PKM oraz Drogi Czerwonej dla tego rejonu Gdyni to konieczność i obowiązek. Nie wyobraża sobie funkcjonowania miasta bez zwiększenia środków finansowych na komunikację zbiorową. Chce także doprowadzić do tego, aby został wyremontowany wiadukt na ul. Dąbka wraz z budową ścieżek rowerowych na całej ulicy. Jego zdaniem zmiana kategorii Estakady Kwiatkowskiego na drogę krajową to kluczowe zadanie na najbliższe lata. Uważa za zasadne i potrzebne bezpośrednie połączenie dzielnic północnych za pomocą minibusu lokalnego.

Jego serce należy przede wszystkim do Babich Dołów i północnej części Gdyni. Marcin widzi ogromny potencjał w tej dzielnicy. Jego marzeniem jest rewitalizacja Babich Dołów, w tym zabytkowego Pałacu Thymiana, który ma potencjał turystyczny ale także ożywienie życia na bulwarze na Oksywiu. Jednocześnie chce chronić środowisko naturalne tego rejonu, bliskość morza i lasu oraz zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom przed osuwającym się klifem i częstymi wizytami dzików. Jest także za ochroną i wspieraniem Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Chciałby integracji mieszkańców Gdyni Północ w Przystani Sąsiedzkiej na ul.Śmidowicza poprzez właściwe zarządzanie, promocję, zwiększenie środków finansowych oraz rozbudowa usług miejskich – II filia urzędu – Centrum Obsługi Mieszkańca prócz tego w CH Riviera.

Zwraca uwagę na pilną potrzebę wybudowania alternatywnej drogi dojazdu na osiedle, która odciąży w fatalnym stanie ulicę Zieloną. A także na współpracę sąsiedzką zarówno z Agencją Mienia Wojskowego jak i sąsiadującą gminą przy budowie mariny jachtowej.

Babie Doły to dzielnica, w której bez wątpienia trzeba rozwinąć usługi miejskie, takie jak: przychodnia, placówkę wsparcia dziennego czy przystań sąsiedzką. Marcin zwraca uwagę na potrzebę lepszego zarządzania edukacją w Gdyni, kulturą oraz sportem, który mógłby zostać rozwinięty przez stworzenie ośrodka sportowego w rejonie Gdyni Północ.

Dzielnica ma ogromne potrzeby. Okazało się, że radni dzielnic mają bardzo okrojone kompetencje i w wielu przypadkach bardzo związane ręce. Jedynie głos w Radzie Miasta może coś zmienić. Głos na Marcina to głos, który będzie dążył do rozwoju Babich Dołów, a także do zwiększenia kompetencji Rad Dzielnic. Jako autor wielu projekt do Budżetu Obywatelskiego zauważa wiele mankamentów w funkcjonowaniu całego procesu dlatego też jest za jej gruntowną reformą. Uważa również że konieczna jest miejska debata o przyszłości lotniska Gdynia-Kosakowo – stworzenie dokumentu pokontrolnego opisującego cały przebieg inwestycji, od jej uchwalenia po dzień dzisiejszy.

Uwolnię potencjał Gdyni Północ!

POSTULATY

Komunikacja zbiorowa

wsparcie oraz przyspieszenie realizacji PKM oraz Estakada Kwiatkowskiego jako droga kategorii krajowej oraz budowa tunelu pomiędzy ul. Chylońską a ul. Hutniczą

Rozbudowa infrastruktury drogowej

remont ulic osiedlowych, ul. Zielonej oraz Płk. Dąbka wraz z budową ścieżek rowerowych, budowa alternatywnej drogi dojazdu na Babie Doły

Bezpośrednie połączenie dzielnic północnych

za pomocą minibusu lokalnego oraz rozwój komunikacji zbiorowej na całym obszarze. Dodatkowe i bezpłatne autobusy na duże imprezy sportowe i kulturalne

Rewitalizacja Gdyni Północ

odrestaurowanie Pałacu Thymiana i wzmocnienie walorów turystycznych całego kompleksu, placówka medyczna w każdej dzielnicy, stworzenie ośrodka sportowego w tej części Gdyni dla dzieci i dorosłych

Integracja mieszkańców Gdyni Północ

w Przystani Sąsiedzkiej na ul.Śmidowicza poprzez właściwe zarządzanie, uruchomienie desygnowanego minibusu lokalnego do i z centrum sąsiedzkiego, zwiększenie środków finansowych oraz rozbudowa usług miejskich – II filia urzędu miasta i GCK

Ochrona zieleni,

polan leśnych, parków, plaży, klifu oksywskiego oraz Rodzinnych Ogródków Działkowych

Miejska debata o przyszłości lotniska Gdynia-Kosakowo

stworzenie dokumentu pokontrolnego opisującego cały przebieg inwestycji, od jej uchwalenia po dzień dzisiejszy

Port Gdynia oknem na świat dla Gdyni

szansa dynamicznego wzrostu gospodarczego dla całego regionu, promocja morskiego charakteru miasta. Wsparcie budowy drogi Czerwonej

Wsparcie czworonogów

schroniska „Ciapkowo” oraz przywrócenie programu „Pies w wielkim mieście”. Bezpłatny dostęp do usług sterylizacji zwierząt oraz budowa cmentarza dla zwierząt na terenie Gdyni.

Współpraca z Kosakowem

przy budowie mariny jachtowej i rozbudowie wiaduktu na ul. Płk.Dąbka oraz Agencją Mienia Wojskowego przy użytkowaniu wojskowej przychodni lekarskiej na ul. Zielonej przez mieszkańców

Wzmocnienie znaczenia Rad Dzielnic

zwiększenie środków, partnerskie relacje z UM i jednostkami gminnymi, sprawna i szybka komunikacja

Reforma Budżetu Obywatelskiego

zwiększenie środków, krótszy czas realizacji, wygrane projekty realizowane w kontakcie i zgodą autora

Weryfikacja założeń Strefy Płatnego Parkowania

zrównoważony transport

gdyńskie cv

Radny Dzielnicy

Babie Doły
2019 - obecnie

Aktywny i zaangażowany radny dzielnicy Babie Doły.

Do swoich sukcesów może zaliczyć dwa zwycięskie projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego:

Jest członkiem Gdyńskiego Komitetu Rewitalizacji 2024-2027

Od ponad 4 lat jest także członkiem Stowarzyszenia Polska 2050 gdzie brał udział oraz organizował wiele inicjatyw proekologicznych, edukacyjnych i społecznych, jest także członkiem Rady Rodziców przy ZSP nr 6 w Gdyni.

Współtwórca Raportu o stanie gdyńskiego samorządu.

Ostatnie miesiące to podjęcie się zadania projektu „Kalendarza Niewidzialnych Gdyńskich Inwestycji” w roli project managera.

PUBLIKACJE
felietony&artykuły

Marcin Chwiałkowski