OKRĘG 5 - Dąbrowa, Karwiny, Mały Kack oraz Wielki Kack

Szymon Jaros

na zdjęciu Szymon Jaros
Miejsce 3

Kim jest?

Szymon Jaros to 44-letni inżynier. Pracuje w branży telekomunikacyjnej na stanowisku managerskim. Prowadzi również własną działalność gospodarczą. Ma doświadczenie w prowadzeniu projektów inwestycyjnych. Od wielu lat działa społecznie, w tym w radach dzielnic. W pracy planuje działania i wdraża w życie przygotowane strategie. W działaniach społecznych skupia się na potrzebach mieszkańców. Zaangażowany jest także w działania mające na celu przywrócenie demokracji w Spółdzielni Mieszkaniowej „Karwiny”.

Od wielu lat udziela się społecznie. Zaczynał w stowarzyszeniach związanych ze sportami ekstremalnymi ponad 20 lat temu. Dzięki jego działaniom powstały pierwsze skateparki w Trójmieście. W 2011 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy Redłowo. Od ponad 10 lat mieszka na Karwinach. Był jednym założycieli Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, a następnie komitetu wyborczego Wspólna Gdynia. W strukturach Gdyńskiego Dialogu działa od samego początku. Szczególnie bliskie są mu tematy związane z transportem, komunikacją miejską, ochroną terenów zielonych oraz demokracją lokalna.

Od 2018 roku jest zaangażowany w temat przywrócenia demokracji w Spółdzielni Mieszkaniowej „Karwiny”. Walczy o transparentność działań spółdzielni oraz pilnuje przestrzegania prawa. Podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia, członkowie spółdzielni wybrali go na przewodniczącego.

W działaniach społecznych często wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie wyniesioną z biznesu, a także duże umiejętności analityczne. Jest m.in. współautorem raportu dotyczącego realizacji inwestycji Węzeł Karwiny.

Inżynier, absolwent Politechniki Gdańskiej. Od ponad 20 lat pracuje w różnych branżach gdzie zajmuję się zarządzaniem produktami oraz prowadzeniem projektów. Od ponad 10 lat związany z branżą telekomunikacyjną. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu, w tym w zarządzaniu projektami oraz zarządzaniu zespołem. Posiada duże umiejętności analityczne. 

Prywatnie Szymon jest żonaty i ma dwoje dzieci. Z zamiłowania jest fotografem oraz fanem sportów ekstremalnych. Lubi podróżować oraz spędzać czas w Borach Tucholskich.

Mam wrażenie że ekipie obecnie rządzącej Gdynią brakuje kompetencji inżynierskich oraz doświadczenia w prowadzeniu projektów inwestycyjnych. Dowodem na to jest amatorski sposób prowadzenia inwestycji Węzeł Karwiny. Zależny mi, by Gdynia rozwijała się zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, którzy dziś w naszych dzielnicach czują się pozostawieni sami sobie, a ich problemy nie są rozwiązywane.

opowiada Szymon Jaros

CELE

Mniejsze zadłużenie miasta

Gdynia ma miliard długu. Należy w trybie pilnym przeprowadzić audyt finansów miasta. Musimy mądrze gospodarować posiadanymi środkami finansowymi. Pieniądze powinny iść na ważne inwestycje, a nie być przejadane na promocję

Więcej inwestycji w drogi, chodniki i transport

Stan dróg i chodników w Gdyni po wielu latach zapuszczenia jest tragiczny. Będę dążył do przeniesienia ciężaru wydatków budżetowych z promocji i imprez na inwestycje w drogi, chodniki i transport publiczny. Należy budować buspasy, ale nie kosztem pasów dla aut.

Sprawny transport publiczny

Konieczne jest odświeżenie siatki komunikacji zbiorowej z uwzględnieniem nowych osiedli. Sprawny transport to także przyjazna taryfa. Należy dążyć do wprowadzenia jednego biletu na połączenia ZKM, SKM i PKM. Konieczne jest także postawienie biletomatów.

Mniej betonu, więcej zieleni

Gdynia jest otoczona pięknymi lasami, ale to nie znaczy, że mamy wycinać drzewa na terenie osiedli. Czas odbetonować nasze dzielnice. Potrzebny jest program nowych nasadzeń drzew oraz budowy terenów zielonych na osiedlach np. w formie parków kieszonkowych.

Reforma Strefy Płatnego Parkowania

Z myślą o mieszkańcach i lokalnym biznesie będę dążył do zmian w SPP. Bezpłatne 30 minut parkowania, oraz opłata jedynie w godzinach od 9:00 do 18:00. Należy także zlikwidować opłaty za parkowanie w niedzielę.

Przyjazny Urząd Miasta

Czas zakończyć ograniczenia. Urząd Miasta musi być dostępny i otwarty dla mieszkańców. Z drugiej strony urzędnicy muszą czuć, że ich praca jest doceniana i odpowiednio wynagradzana.

gdyńskie cv

Radny Dzielnicy

Karwiny
2019 - obecnie

Radny Dzielnicy

Redłowo
wiceprzewodniczący 2011 - 2014

Stowarzyszenie Ruch Miejski Wszystkich Gdynian

założyciel i lider
2018 - obecnie

Stowarzyszenie Ekstremalna Gdynia

2010 - 2014

Wybrane inicjatywy

  • Jeden z założycieli Gdyńskiego Dialogu
  • Zaangażowany w powstanie licznika „Gdyński Dług”
  • Jeden z autorów raportu dotyczącego realizacji inwestycji Węzeł Karwiny.
  • Organizował protesty na węźle Karwiny oraz protest pod Urzędem Miasta z hasłem „Łucyk musi odejść”
  • Współorganizator akcji Gdyńskiego Dialogu „Szybciej dojdę niż dojadę”
  • Zaangażowany w zgłaszanie uwag do planów zagospodarowania przestrzennego dotyczących terenu m.in. Polanki Redłowskiej czy Międzytorza
  • Zaangażowany w powstanie kilku skateparków na terenie Trójmiasta m.in. skateparku Dąbrowa na terenie SP 47
  • Organizator imprez sportowych

Szymon Jaros